RCP-Affiliated Faculty

Faculty participating in RCP projects come from departments and colleges across the University of Minnesota Twin Cities and coordinate campuses. Staff work closely with faculty to incorporate community projects into their courses, connect students with community stakeholders, and troubleshoot projects as needed.

Listed below are faculty who have previously included RCP projects in their courses.

Stacy Doepner-Hove, Human Resources and Industrial Relations
Courses: HRIR 8034: Employee Development–Creating a Competitive Advantage; HRIR 5992: Independent Study in Human Resources and Industrial Relations

John Kammeyer-Mueller, Human Resources and Industrial Relations
Course: HRIR 6301: Staffing, Training, and Development

Scott Martens, Business Administration
Course: MBA 6220: Operations Management

Virajita Singh, Liberal Studies
Course: LS 5993: Design Thinking Lab

Roslye Ultan, Liberal Studies
Course: LS 5100: Revitalizing Environmental Reform: Re-Imagining the Arts for Public Parks

Abi Asojo, Interior Design
Course: IDES 2604: Interior Design Studio IV

Lyn Bruin, Housing Studies
Courses: HSG 5481: Promoting Independence in Housing and Community; HSG 4461: Housing Development and Management

Carrie Christensen, Design
Course: DES 3331: Street Life Urban Design Seminar

Jeffrey Crump, Housing Studies
Course: HSG 5463/PA 5261: Housing Policy

Jessica Deegan, Housing Studies
Course: HSG 5464: Understanding Housing: Assessment and Analysis

Joe Favour, Landscape Architecture
Course: LA 8554: Landscape Architecture Project Programming

Todd Grover, Architecture
Course: ARCH 5672: Historic Building Conservation

Jen Krava, Landscape Architecture
Course: DES 3331: Street Life Urban Design Seminar 

Debra Lawton, Graphic Design
Course: GDES 3352: Identity and Symbols

Peter MacDonagh, Architecture
Course: ARCH 8567 Building and Site Integration in Sustainable Design

Kristine Miller, Landscape Architecture
Course: ARCH 3756/5756: Public Interest Design

Richard Strong, Architecture
Course: ARCH 8567 Building and Site Integration in Sustainable Design

Angela Wang, Design
Course: DES 3131: User Experience in Design

James Wheeler, Architecture
Course: ARCH 3250: Community Design Practice Workshop; ARCH 3756/5756: Public Interest Design

Becky Yust, Housing Studies
Course: HSG 4461: Housing Development and Management

Sara Axtell, Family Social Science
Course: FSOS 4294: Research Internship

Jennifer Blevins, School of Social Work
Course: SW 8551: Advanced Community Practice: Assessment, Organizing and Advocacy

Tony Brown, Recreation Administration
Course: REC 3281: Research and Evaluation in Recreation, Park, and Leisure Studies

Katrina Cisneros, School of Social Work
Course: SW 8352: Intervention Methods with Families

David Hollister, School of Social Work
Course: PA 8203: Neighborhood Revitalization

Lisa Kihl, School of Kinesiology
Course: SMGT 3881W: Senior Seminar in Sport Management

Jean King, Organizational Leadership, Policy, and Development
Courses: OLPD 5501: Principles and Methods of Evaluation; OLDP 8595: Evaluation Problems

Randi Nelson, Organizational Leadership, Policy, and Development
Course: OLPD 5501: Principles and Methods of Evaluation

Rosemarie Park, Organizational Leadership, Policy, and Development 
Courses: OLPD 5296: Field Experience in Adult Education; OLPD 5696: Internship—Human Resource Development; OLPD 5201: Strategies for Teaching Adults

Stacy Remke, School of Social Work
Course: SW 8251: Social Work Practice in Health, Disabilities, and Aging

Catherine Twohig, Organizational Leadership, Policy, and Development
Course: OLPD 5204: Designing Adult Education Programs

Ross VeLure-Roholt, Youth Studies
Course: YOST 5032: Adolescent and Youth Development for Youthworkers

Danny Frank, Health, Physical Education, and Recreation
Course: HPER 3100: Risk Management

Ken Gilbertson, Environmental Education
Courses: EnEd 4315: Operations & Management; EnEd 5325: Environmental Issues Investigation

Dennis Becker, Environmental Science, Policy, & Management
Course: ESPM 3242/5242: Methods for Natural Resource and Environmental Policy

Paul Bolstad, Environmental Science, Policy, & Management
Course: ESPM 5295: GIS in Environmental Science and Management

Mae Davenport, Environmental Science, Policy, & Management
Course: ESPM 5245: Sustainable Land Use Planning and Policy

Sue Galatowitsch, Horticulture
Course: HORT 5071: Ecological Restoration

Julie Grossman, Food Systems
Course: FDSY 4101: Holistic Approaches to Improving Food Systems Sustainability

Samantha Grover, Sustainability Studies
Course: SUST 4004: Sustainable Communities

Gary Johnson, Forest Resources
Course: FR 4501/5501: Research Problems: Urban Forestry—Biology and Management

Nick Jordan, Agronomy
Course: AGRO 5321: Ecology of Agricultural Systems

Len Marquart, Food Science & Nutrition
Course: FScN 4732: Food and Nutrition Management

Cindy McComas, Environmental Science, Policy, and Management
Course: ESPM 3606W/5606 Pollution Prevention: Principles, Technologies, and Practices

Amir Nadav, Sustainability Studies
Course: SUST 4004: Sustainable Communities

Amit Pradhananga, Environmental Science, Policy, & Management
Course: ESPM 5245: Sustainable Land Use Planning and Policy

Ingrid Schneider, Forest and Natural Resources Management
Courses: FNRM 5101: Park and Protected Area Tourism

Eric Watkins, Horticulture
Courses: HORT 4061W: Turfgrass Management; HORT 4062: Turfgrass Weed and Disease Science; HORT 4063: Turfgrass Science

Scott Abernathy, Political Science
Course: POL 1914: Generation Now: Young Adult Political Action in America 

John Campbell, Psychology
Course: PSY 5707: Personnel Psychology

Lorenzo Fabbri, French & Italian
Course: FRIT 3850: Community/Media/Activism

Pat Frazier, Psychology
Course: PSY 3960: Stress and Trauma

Katherine Hayes, Anthropology
Course: ANTH 8777: Archaeology Master’s Thesis

Justin Hansen, Geography, Environment, and Society
Course: GIS 5574: Web GIS and Services

Emilce Lopez, Spanish
Course: SPAN 3404: Medical Spanish and Community Health Services

Jeff Matson, Geography
Course: GEOG 5564: Urban GIS

Lena Norrman, Scandinavian Studies
Course: SCAN 3504: Emigration, Immigration, Integration: The Nordic Experience

Deniz Ones, Psychology
Courses: PSY 5701: Employee Selection and Staffing; PSY 5707: Personnel Psychology

Mark Pedelty, Communication Studies
Course: COMM 5110: Environmental Communication

Hyejoon Rim, Journalism and Mass Communication
Course: JOUR 4263: Strategic Communication Campaigns

Ying Song, Geography 
Course: GEOG 5564: Urban GIS and Analysis

Dan Sward, Geographic Information Systems
Course: GIS 8990: Research Problems in GIS

Min Addy, Bioproducts and Biosystems Engineering
Course: BBE 5733: Renewable Energy Technologies

John Gulliver, Civil, Environmental, and Geo-Engineering
Course: CEGE 5511: Urban Hydrology and Water Quality

David Levinson, Civil, Environmental, and Geo-Engineering
Course: CEGE 3201: Introduction to Transportation Engineering

Lisa Miller, Industrial and Systems Engineering
Course: ISyE Senior Design Project 

Chris Paola, Civil, Environmental, and Geo-Engineering
Course: CEGE 8602: Stream Restoration Practice

Vaughn Voller, Civil, Environmental, and Geo-Engineering
Course: CEGE 8602: Stream Restoration Practice

Ryan Allen, Urban and Regional Planning
Course: PA 5281: Immigrants, Urban Planning, and Policymaking

Pete Bernardy, Public Policy
Course: PA 5311: Program Evaluation

Vivek Bhandari, Science, Technology, and Environmental Policy
Course: PA 5721: Energy and Environmental Policy

John Bryson, Public Affairs
Courses: PA 5251: Strategic Planning and Management

Fernando Burga, Urban and Regional Planning
Courses: PA 5211: Land Use Planning; PA 5213: Introduction to Site Planning

Doug Chapin, Election Administration
Course: PA 5974/8081: Election Administration Capstone

Jason Cao, Urban and Regional Planning
Course: PA 8202: Networks and Places: Transportation, Land Use, and Design

Tony Damiano, Urban and Regional Planning
Course: PA 5261: Housing Policy

Jennifer Edwards, Science, Technology, and Environmental Policy
Course: PA 5721: Energy Systems and Policy

Edward Goetz, Urban and Regional Planning
Courses: PA 5261: Housing Policy

Mike Greco, Urban and Regional Planning
Course: PA 8081: Land Use and Transportation Planning Capstone

Andy Guthrie, Urban and Regional Planning
Course: PA 5232: Transportation Policy, Planning, and Deployment

Steve Kelly, Science, Technology, and Environmental Policy
Course: PA 5712: Science to Action: All Paths

Lyssa Leitner, Urban and Regional Planning
Course: PA 8081: Economic Development Capstone

Greg Lindsey, Public Affairs and Urban and Regional Planning
Courses: PA 8081: Master of Public Affairs Capstone; PA 8081: Planning and Public Affairs Capstone

Geoff Maas, Urban and Regional Plannings
Course: PA 5271: GIS: Applications in Planning and Policy Analysis

Lauren Martin, Urban and Regional Planning
Course: PA 8203: Neighborhood Revitalization

Neeraj Mehta, Urban and Regional Planning
Course: PA 8203: Neighborhood Revitalization Strategies and Theories

Dan Milz, Urban and Regional Planning
Course: PA 5253: Planning and Participation Processes

Leah Moses, Public Policy
Course: PA 5311: Program Evaluation

Lee Munnich, Urban and Regional Planning
Course: PA 8081: Economic Development Capstone; PA 5590: Topics in Economic and Community Development

Kathy Quick, Public Affairs and Public Policy
Courses: PA 8081: Participating in Policy and Planning Capstone Workshop, PA 5145: Civic Participation in Public Affairs

Stephen Rose, Science, Technology, and Environmental Policy
Course: PA 5721: Energy and Environmental Policy

Jodi Sandfort, Public Affairs, Public Policy
Course: PA 5311: Program Evaluation

Carissa Schively Slotterback, Urban and Regional Planning
Course: PA 5242: Environmental Planning, Policy, and Decision Making; PA 5253: Planning and Participation Processes

Bob Streetar, Urban and Regional Planning
Course: PA 5511: Community Economic Development

Judy Temple, Public Policy
Course: PA 8081: Education Policy & Reform Capstone Workshop

Elizabeth Wilson, Science, Technology, and Environmental Policy
Courses: PA 5721: Energy and Environmental Policy

Neal Young, Urban and Regional Planning, Public Policy 
Course: PA 5512: Workforce and Economic Development

Jean Coleman
Course: LAW 7102: Land Use, Energy and Environment Clinic

Nancy Cook
Course: LAW 7750: Community Practice and Policy Development

Alexandra Klass
Course: LAW 7606: Independent Research

Kirk Allison, Public Health Administration
Course: PUBH 7784: Public Health Administration and Policy Master’s Project

Zobeida Bonilla, Maternal and Child Health
Courses: PUBH 6630: Foundations of Maternal and Child Health; PUBH 7784: Public Health Administration and Policy Master’s Project

Lisa Edstrom, Gerontology
Course: GERO 5105: Multidisciplinary Perspectives on Aging

Keith Horvath, Community Health Promotion
Course: PUBH 7094: Culminating Experience: Community Health Promotion

Petrona Lee, Environmental Health
Course: PH 6100: Topics in Environmental Health: Urban Ecosystems

Donna McAlpine, Public Health Administration
Course: PUBH 7784: Public Health Administration and Policy Master’s Project

Matt Simcik, Environmental Health
Course: PH 6100: Topics in Environmental Health: Urban Ecosystems

Jamie Stang, Maternal and Child Health
Course: PUBH 7696: Field Experience: Maternal and Child Health

Betsy Wattenberg, Environmental Health
Courses: PH 6100: Topics in Environmental Health: Urban Ecosystems; PUBH 7194: Culminating Experience: Environmental Health

Beth Virnig, Public Health Administration
Course: PUBH 7784: Public Health Administration and Policy Master’s Project

Anthony Molaro, Library and Information Science
Course: LIS 7700: Management of Libraries and Information Centers

© 2015 Regents of the University of Minnesota. All rights reserved. The University of Minnesota is an equal opportunity educator and employer. Privacy Statement